Delfi metoda
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 9 | Nivo: Tehnički fakultet, Bor

Metode tehnološkog predvidjanja
Pojmovi kvalitativno i tehnološko predvidjanje najčešće se koriste za označavanje metoda i tehnika predvidjanja usmerenih ka predvidjanju delovanja okruženja i tehnologija uglavnom na duži rok. Za razliku od kvantitativnih metoda, koje se koriste uglavnom za ekonomska,finansijska, predvidjanja o ponašanju tržišta i druga predvidjanja vezana za funkcionisanje poslovnog i šire društveno-ekonomskog sistema, tehnološkog predvidjanja se ne mogu prosto obaviti na bazi ekstrapolacije podataka i ponašanja iz prošlosti, što je najčešće slučaj kod kvantitativnih predvidjanja, niti se tu može u većoj meri primenti aksiom o kontinuiranosti i održivosti prošlih ponašanja u budućnosti.
Intuicija, procena, imaginacija i stručnost su neophodne za primenu metoda tehnološkog predvidjanja i važnije su od same thnike predvidjanja da bi se uspešno obavilo tehnološko predvidjanje.
Ulazni podaci zavise od samog metoda koji je u potanj, a najčešće su rezultat intuitivnog razmišljanja, sudova i akumuliranog znanja. Tehnološko redvidjanje najčešće zahteva ju kao ulaz podatke i sudove većeg broja stručnjaka za odredjenu oblast predvidjanja.
Tehnološka predvidjanja obavljaju se u svim oblastima čovekovog delovanja, u svim oblastima u kojima čovek nastoji da svojim aktivnim odnosom deluje na okolinu zadovoljavajući svoje najrazličitije potrebe.
Broj metoda i tehnika tehnološkog predvidjanja veoma je veliki i one se mogu svrstati u dve osnovne kategorije, zavisno od pristupa:
Eksplorativne metode ( tu se ubrajaju Delfi metod, analogije, morfološka istraživanja) koje polaze od prošlosti i sadašnjosti i kreću se ka budućnosti na heuristički način sagledavajući i odmeravajući sve mogućnosti koje tu postoje.
Normativne metode (matrice odlučivanja, drvo značajnosti – PATTERN metoda, sistemska analiza), polaze od budučnosti na taj način što se prvo definišu ciljevi i zadaci u budućnosti, a zatim se obavlja analiza vraćajući se unazad ka sadašnjosti da bi se videlo da li se ti ciljevi mogu ispuniti uz ograničenja koja se posebno ispituju, imajući u vidu postojeće resurse i tehnologiju sa kojom se raspolaže.
Jedna od mogućih podela je sledeća:
1. intuitivne metode 2. ekstrapolacija trenda 3. korelacija trenda 4. analogija 5. model dinamičkog predvidjanja 6. morfološka analiza 7. analiza uzoraka i posledice 8. analiza zavisnosti
Izbor metoda predvidjanja
Postoji više načina organizovanja kritrijuma za uporedjivanje i izbor metoda predvidjanja. Postavljanje prioriteta je jedan vid organizovanja kriterijuma koji omogućuje brzo eliminisanje metoda koje nisu odgovarajuće po značajnim kriterijumima.
Tačnost, preciznost metoda – empirijski podaci dobijeni primenom metoda u praksi i korišćenjem raznih mera za ocenu tačnosti.
Podaci kojima seraspolaže predstavljaju značajni element izbora metoda predvidjanja, jer različite metode koriste različite oblike podataka.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!